ד"ר אורי חן
Ori Shen MD

מומחה למיילדות
           גיניקולגיה אולטרה סאונד
  ואבחון טרום לידתי


 

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


סקירת מערכות

סקירה "מאוחרת" היא הסקירה הסטנדרטית המקובלת בכל העולם. לפי הוראות האיגוד הישראלי למיילדות וגיניקולוגיה מתבצעת הסקירה בשבועות 19-25. הזמן האופטימלי תלוי ביולדת ובנתונייה ובתוצאות הסקירה המוקדמת, אם בוצעה.

ככלל, אם יש התלבטות לגבי ביצוע דיקור מי שפיר, יש לתזמן את הבדיקה כך שיהיה די זמן לקבל ולהתייחס לתוצאות הבדיקה ועדיף שבוע 21-22. במידה ודיקור לא עומד על הפרק בדרך כלל עדיף בשבוע 22-23.

סקירה "מוקדמת" מקובלת כבדיקה לכלל האוכלוסיה רק בישראל. מתבצעת בדרך כלל בשבועות 14-16. יתרונה בכך שאם מאובחן מום קשה ניתן להפסיק את ההריון בגרידה ולא בלידה. כמו כן יש מקרים בהם קיים קושי לראות את העובר דרך הבטן בשל משקל עודף או צלקות ולכן עדיפה בדיקה וגינלית שקלה יותר לביצוע בשבועות המוקדמים. בנוסף, אם מתגלה ממצא חשוד המחייב דיקור מי שפיר, יש יתרון בביצוע הדיקור בהקדם האפשרי.

מה ההבדל בין סקירה בסיסית, סקירה מורחבת וסקירה מכוונת?

סקירה בסיסית היא מושג מיושן ואין לעשות בו שימוש. בחלק מהקופות עדיין מבצעים אותה. ככלל מדובר בסקירת מערכות חלקית. סקירה זו איננה כוללת בדיקת גפיים, פנים ומוצא כלי הדם בלב העובר.
סקירה מורחבת הינה כינוי ישן למה שנחשב כעת לסקירה סטנדרטית. חלק מהקופות מספקות אותה כחלק מסל השירותים.
סקירה מכוונת הינה סקירה המתבצעת בשאלה ספציפית לגבי איבר מסוים או מערכת מסוימת.

מה הכוונה ב "סקירה שלישית"?
מדובר בסקירה נוספת המתבצעת על פי רוב בשליש השלישי במטרה לאבחן מומים שלרוב מופיעים מאוחר. דוגמאות למומים שלא יאובחנו בסקירה הרגילה בשבוע 19-25: מרבית הגידולים, חוסר התפתחות קפלי המוח, גמדויות מסוימות, חסימות מעי מסוימות.

לפרטים נוספים על
סקירת מערכות וסקירה שלישית.
 
ד"ר אורי חן  oris@szmc.org.il
לייבסיטי - בניית אתרים