ד"ר אורי חן
Ori Shen MD

מומחה למיילדות
           גיניקולגיה אולטרה סאונד
  ואבחון טרום לידתי


 

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


בדיקת מי שפיר - תאומים

השאירי פרטים עכשיו

במה שונה הסיכון בבדיקה של עובר יחיד מבדיקה של תאומים?

ככלל, בבדיקה של תאומים הסיכון להפלה גבוה מזה של בדיקת מי שפיר בעובר יחיד. בעוד שרמת הסיכון להפלה בעובר יחיד מוערכת בממוצע בכ 1:500 הרי שבתאומים הסיכון מוערך בין 1-4:100 שזה גבוה פי כמה.

האם יש לדקור את שני שקי ההריון?

אם מדובר בתאומים בעלי שליה משותפת, תאומים מונוכוריאליים, הרי שהתאומים הינם כמעט תמיד זהים מבחינה גנטית. בתנאים אילו הגיוני לשאוב מים ולבדוק תאים מעובר אחד בלבד ולהניח שהמבנה הכרומוזומאלי של התאום ממנו לא נשאבו מים-הינו זהה. סביר שבדיקור של אחד מהשקים יחסית לדיקור של שני השקים, רמת הסיכון לאבדן ההיריון נמוכה יותר אולם אין מחקרים שבדקו דבר זה. בנוסף קיימים מקרים נדירים בתאומים מונוכוריאליים, בהם המבנה הגנטי שונה(למשל לאחד יש תסמונת דאון ולשני –לא). בנוסף יש להעריך את דרגת הודאות שאכן מדובר בתאומים מונוכוריאליים, קרי זהים ובעלי שליה משותפת. אם בוצע אולטרה סאונד על ידי בודק מיומן בשליש הראשון של ההיריון, הדבר בדרך כלל פשוט ודרגת הודאות באבחון עניין זה מתקרבת ל 100%.

אם מדובר בתאומים ביכוריאליים, קרי בעלי שליות נפרדות, בכ 90% מדובר בתאומים שאינם זהים מבחינה גנטית. (בהנחה שמדובר בעוברים ממין זהה, כי אם המין שונה ברור שאינם זהים). במקרים אילו(שהינם רוב מקרי התאומים) בדרך כלל יש לבצע בדיקת מי שפיר לכול שק בנפרד. היוצא מן הכלל הינו אם מבצעים את הדיקור בשל מום שנתגלה באחד העוברים. במקרה כזה יתכן שיש הצדקה לדיקור השק של התאום עם המום בלבד. כאמור, סביר שדיקור שק אחד מקטין את הסיכון אולם אין לכך הוכחות. בכל מקרה יש לקיים דיון עומק על כול מקרה לגופו של עניין.

מהי הטכניקה העדיפה לדיקור שני השקים?

קיימות שתי טכניקות מקובלות. באחת, מבצעים בהנחיית אולטרה סאונד דיקור מי שפיר של שק אחד, שואבים נוזל, ואח"כ שוב בהנחיית אולטרה סאונד, דוקרים פעם שנייה ושואבים נוזל מהשק השני. לעיתים, אם יש ספק שאכן שני השקים נדקרו, מבצעים לשק הראשון שנדקר הזרקה של כמות קטנה של צבע כחול ומוודאים שצבע המים שנשאבים בדיקור השק השני אינו כחול. בטכניקה השנייה, שהינה פחות נפוצה, דוקרים שק אחד, שואבים נוזל, ואז ממשיכים את הדיקור על ידי מעבר המחט דרך המחיצה בין השקים ושואבים מהשק השני. קיים מעט מחקר המשווה בין בטיחות השיטות ואנו עורכים בימים אילו מחקר השוואתי רב מרכזי ביניהן.
ללא קשר לטכניקה הננקטת יש למפות את התאומים בצורה מדויקת לפני הדיקור, כדי שאם משק אחד התשובה תהיה תקינה ומהשני-בלתי תקינה, נדע לזהות בוודאות מי הוא מי. המיפוי לוקח בחשבון את מיני העובר, מומים, אם קיימים, סמנים סונוגרפיים אחרים, אם קיימים(מוקד אקוגני וכו), מיקומי השליות ומקום העוברים ברחם.

לסיכום

בדיקת מי שפיר בתאומים ובהריון מרובה עוברים בכלל הינו מורכב יותר באופן משמעותי יחסית לדיקור של עובר יחיד. יש לשקול את הסיכון המוגבר להפלה אל מול הסבירות לקיום מום כרומוזומאלי וכן לבחור את הטכניקה המיטבית המתאימה למקרה ולפציינטית. כל זה דורש דיון מעמיק לפני ביצוע הפעולה.

לייבסיטי - בניית אתרים