ד"ר אורי חן
Ori Shen MD

מומחה למיילדות
           גיניקולגיה אולטרה סאונד
  ואבחון טרום לידתי


 

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


בדיקת מי שפיר - שאלות נפוצות

מה זה דיקור מי שפיר?

בפעולה זו מחדירים תחת הנחיית אולטרה סאונד מחט דקה לשק מי השפיר המקיף את העובר ושואבים כמות קטנה של מים אילו.

אילו בעיות יכולות להתגלות בבדיקת מי שפיר?

הפגם השכיח ביותר הינו תסמונת דאון, המכונה בשפה של גנטיקאים - טריזומיה 21. משמעות הביטוי הינו עודף ניכר של החומר הגנטי של כרומוזום 21.

מה עוד ניתן לגלות בבדיקת התאים במי השפיר?

גם אם יש גן פגום אחד, ניתן לזהותו במידה והמעבדה יודעת בדיוק מה לחפש. פגיעה בגן ספציפי איננה נבדקת באופן שגרתי, ומחפשים פגם כזה רק אם יש לכך סיבה טובה. בדרך כלל חיפוש כזה מתבצע כאשר ידוע שההורים נושאים גן פגום או יש חשד ספציפי מסיבות אחרות שלעובר יש גן פגום. דוגמאות למחלות מסוג זה הן ציסטיק פיברוזיס, טיי זקס, דיסאוטונומיה משפחתית ועוד.

מתי עושים את הבדיקה?

הזמן האופטימאלי הוא בין 16 שבועות ל 23 שבועות. לפני כן יש יותר סיכון ואחר כך יש סיכון ללידה מוקדמת של עובר בר חיות עם סיבוכי פגות.

מדוע אין מבצעים לכול אישה הרה את הבדיקה?

מכיוון שהבדיקה כרוכה בהחדרת מחט לחלל מי השפיר, יש בבדיקה סיכון לאבדן ההיריון, כלומר להפלה בעקבות הדיקור.

מהו הסיכון לאבדן ההיריון בעקבות הדיקור?

בספרות קיימים מאמרים רבים הבודקים מה שכיחות הנוספת להפלה בעקבות דיקור מי שפיר לעומת נשים שלא עברו דיקור. חישוב תוספת הסיכון הינו מורכב ביותר מכיוון שברור שנשים שעוברות דיקור מי שפיר הינם מראש בסיכון מוגבר להפלות לעומת נשים שבוחרות לא לעבור דיקור. למשל, נשים שעוברות דיקור נוטות להיות יותר מבוגרות. הסיכוי אצלן להמצאות מום אצל העובר(למשל תסמונת דאון) גבוה יותר ועוברים בעלי מום נוטים יותר להיות מופלים באופן טבעי. מסיבות אילו ואחרות ישנן בספרות תוצאות סותרות בנוגע לתוספת הסיכון להפלה והמספרים נעים בין 1:100-1:1600. אני נוהג בייעוצים לקחת בחשבון תוספת סיכון של 1:500. משמעות מספר זה הינו שיש תוספת סיכון של 1:500 לאבדן ההיריון במידה ויבוצע דיקור מי שפיר לעומת מצב שלא יבוצע דיקור מי שפיר.

האם ישנם סיכונים נוספים מעבר לאבדן ההיריון?

ישנם סיבוכים נדירים. פגיעה טראומתית בעובר הינה נדירה ביותר מכיוון שהדיקור מתבצע בהנחיית אולטרה סאונד. קיים סיכון קטן מאוד לזיהום אימהי קשה.

האם ביצוע אצל מומחה יקטין את הסיכון?

ישנם מחקרים שמיומנות נרכשת לאחר ביצוע 100 הבדיקות הראשונות וכדי לשמרה יש לבצע לפחות 10-50 בדיקות בשנה לפחות. משמעות ממצאים אילו הוא שרצוי לבצע את הבדיקה אצל  רופא המבצע את הבדיקה דרך קבע.

האם כדאי לך לעבור את הבדיקה?

בישראל כל יולדת שישית או שביעית עוברת את הבדיקה. זהו כנראה שיא עולמי. לעובדה זו מספר סיבות, תרבותיות בעיקר, ולא בשל שיעור גבוה יותר של מחלות גנטיות בארצינו. משרד הבריאות מממן את הבדיקה לנשים מעל גיל 35 כי הסיכון לתסמונת דאון עולה עם הגיל. סף הגיל הינו שרירותי לחלוטין ונקבע בעידן בו הדרך הכמעט יחידה להעריך סיכון לתסמונת היה לפי הגיל. היום ישנן בדיקות לא פולשניות כגון שקיפות עורפית, חלבון עוברי, בדיקה משולבת וכו שמאפשרות להעריך סיכון לתסמונת דאון בצורה הרבה יותר מדויקת מאשר שימוש בגיל בלבד. יחד עם זאת ניתן לאבחן או לשלל בודאות בעיה כרומוזומאלית כתסמונת דאון אך ורק על ידי בדיקה פולשנית כמו דיקור מי שפיר. ההחלטה אם לעבור את הבדיקה הינה אישית וההמלצה שלי אם לעבור אותה תלויה בכל נתוני הבדיקות שלך וכן בהיסטוריה האישית, במצב המשפחתי ובגישה שלכם כמשפחה למצב בו העובר עלול להיות לקוי בתסמונת או מום. בכל מקרה אני מציע לשוחח על כך עם רופא הנשים שלך או איתי לפני קבלת החלטה. אני נוהג לקיים פגישת ייעוץ לפני ביצוע הדיקור. הדיקור מתבצע בבית חולים שערי צדק.

ניתן לתאם יעוץ ודיקור ב 02-5376350 או 02-6799222.
 

לייבסיטי - בניית אתרים