ד"ר אורי חן
Ori Shen MD

מומחה למיילדות
           גיניקולגיה אולטרה סאונד
  ואבחון טרום לידתי


 

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


בדיקת מי שפיר - סיכונים

 
 

השאירי פרטים עכשיו

דיקור מי שפיר - מהו הסיכון ?

רבות עוסקת הספרות בשאלה "מהו הסיכון בדיקור מי שפיר"?
ישנם סיכונים במספר רמות.
- דליפת מי שפיר:
סיבוך זה מדווח בכ 1% מהמקרים. כנראה שבספרות סיבוך זה מודגש ביותר והסיכון האמיתי קטן יותר. גם לפי נסיוני הסיכון קטן משמעותית מ 1%. הסיכון להפלה לאחר ירידת מים בעקבות דיקור מי שפיר הוא כ 10%. במקרים אלו המנוחה חשובה ביותר מכיוון שיתכן שקיים רכיב מכאני שקשור לירידת המים. לפי ההיגיון, אם כי מעולם לא הוכח, סביר שמנוחה במיטה, המביאה להקטנת הלחץ על הפגם שנוצר בקרומים בעקבות דיקור מי השפיר, מועילה ל-90% מההריונות המסתיימים בטוב. סיבוך נוסף, לא שכיח, אבל מדאיג, קשור לאותם מקרי  ירידת מים ומתרחש כשכמות המים מופחתת משמעותית באופן עקבי לאחר ירידת מים.  סיבוך זה נקרא קונטרקטורות בגפיים ומשמעותו עיוותים  בעקבות הגבלה בתנועה בתוך הרחם. 

הסיכון המרכזי בדיקור מי שפיר הוא באבדן ההריון

תילי תילים של מחקרים נכתבו בנושא זה והבעיה המרכזית הינה תמיד בבחירת קבוצת בקרת נכונה. גם לנשים שלא עוברות דיקור מי שפיר יש  סיכון לאבדן ההיריון מסיבות שונות. סיכון זה שונה באוכלוסיות שונות ועומד על סדר גודל של 0.5% בשבוע 16 אף יותר. לפיכך השאלה הנכונה היא מהי תוספת הסיכון בדיקור מי שפיר יחסית לסיכון הרקע. יתרה מזאת השאלה צריכה להתמקד בתוספת שיעור אבדן הריונות בריאים שהרי "פחות אכפת לנו" מהפלה של עובר נגוע במום(שסיכויי ההפלה הטבעית שלו גבוהים יותר גם ללא דיקור מי שפיר). מסובך, לא?

בכל אופן גורמים שידועים כמעלים את הסיכון לאבדן ההיריון בבדיקת מי שפיר הינם שקיפות עורפית לא תקינה, חלבון עוברי גבוה, דימום נרתיקי, בודק לא מיומן ומעל 2 ניסיונות העברת מחט. אני ממליץ לדחות את הבדיקה כך שלא יהיה דימום פעיל לפחות בשבוע שלפני הבדיקה, ורצוי שבועיים. אין לעבור דיקור מי שפיר אם יש חום או זיהום פעילים(למשל דלקת בשתן).

תוספת הסיכון האמורה שונה ממחקר למחקר לפי צורת המחקר. המחקר היחידי באיכות מקסימלית מחקרית המכונה RCT, התבצע בדנמרק בשנות השמונים ומצא תוספת סיכון של 1% להפלה אצל נשים שעברו דיקור מי שפיר לעומת אילו שלא עברו דיקור מי שפיר.

 

טראומה לעובר

ישנם תיאורים בדבר טראומה לעובר הקשורה לפגיעת המחט. רוב התיאורים מתייחסים לתקופה בה דיקור מי שפיר היה מתבצע  בשיטה עיוורת, ללא הנחיית אולטרה-סאונד. בכל אופן מדובר במקרים נדירים ביותר, שלא כדאי לקחת בחשבון כאשר מתלבטים בשאלה האם לבצע מי שפיר. בכל מקרה הדיקור חייב להיעשות בהנחיית אולטרה סאונד, ועל ידי מבצע המיומן בכך.

תחלואה קשה ומוות

קיימים בספרות הרפואית, ואף בארצנו , מספר קטן של מקרים של מות יולדת או תחלואה קשה מאוד בעקבות דיקור, בדרך כלל בשל זיהום. סיבוכים אלו נדירים ביותר. את הדיקור יש לבצע בטכניקה תוך ניקוי הולם של המכשור ושל הבטן של האישה לפני ביצוע הפרוצדורה. אנו נוהגים שנים רבות לכסות את מתמר האולטרה סאונד בשרוול סטרילי כדי להקטין את הסיכון לזיהום בעקבות הדיקור.
אנו מאמינים שכך אנו מורידים את שיעור הזיהומים למינימום.

מתי יש לחשוד בזיהום או בבעיה בעקבות דיקור מי שפיר ?

אני ממליץ להיות בבית, אבל לא במיטה, ביום הדיקור וביום שלאחריו. בבית ניתן לבצע פעולות קלות כמו להכין כוס תה אבל לא יותר מכך. ביום השני לאחר הדיקור, אלא במקרים שמדובר בעבודה פיזית קשה, ניתן לחזור לפעילות שגרתית.
אם קיימים, אפילו חודש לאחר הדיקור, כאבי בטן משמעותיים, חום, דימום נרתיקי או חשד לירידת מים, יש מיד להגיע לחדר המיון שלנו כדי לעבור הערכה בשאלה של הפלה מאיימת או זיהום.

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים