ד"ר אורי חן
Ori Shen MD

מומחה למיילדות
           גיניקולגיה אולטרה סאונד
  ואבחון טרום לידתי


 

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


בדיקת מי שפיר - שבוע 32

 

שאירי פרטים עכשיו

דיקור מי שפיר בשבוע 32 - לא לכל אחת

לעיתים מחליטים שיש צורך לעשות דיקור מי שפיר מסיבות שונות, אולם רוצים להפחית את הסיכון בביצוע הבדיקה. אם עושים את דיקור מי השפיר בזמן הסטנדרטי והמקובל בשבועות 16-23 ישנה סכנה לאבדן ההיריון. מאידך, אם עושים דיקור מי שפיר מאוחר, קרי בשבוע 32 ואף מאוחר יותר, לא קיימת סכנה ממשית לאבדן העובר, אך מתעורר סיכון (קטן יותר במהותו) של לידה מוקדמת, זיהום או הפרדות שליה.

למה לא לעשות בכל המקרים דיקור מי שפיר בשבוע 32?

לדחיית ביצוע דיקור מי שפיר לשליש השלישי מספר חסרונות.
ראשית, תמיד קיימת סכנה שלא תספיקי לבצע את הבדיקה כי וון שלכל אישה סיכון מסוים ללידה מוקדמת. אם איתרע מזלך ללדת לפני ביצוע הבדיקה מסיבות שונות או מיד לאחר דיקור מי השפיר המאוחר (לפני קבלת התוצאה), נשללה ממך האפשרות לדעת מראש אם לעובר יש בעיה כרומוזומלית (כמו תסמונת דאון) וכן ילדת עובר שהינו פג.

בעיה נוספת בדיקור מי השפיר בשבוע 32 היא קבלת תוצאות הבדיקה בשליש השלישי . במקרה של קבלת תשובה שאיננה תקינה בשלב מאוחר זה, בחירה של ביצוע הפסקת הריון, בחודש שמיני או תשיעי, מלווה בקושי נפשי ופיזי גבוה מעל ומעבר לקושי הצפוי בהפסקת היריון מוקדמת יותר.

יש גם לקחת בחשבון שהשכיחות של תשובות שאינן חד משמעיות מבחינת המעבדה עלולה להיות גבוהה יותר בדיקור מי שפיר מאוחר יחסית לדיקור מי שפיר המתבצע בזמן הרגיל. כמו כן, יתכן שרופאים מסוימים יתנגדו מסיבות אתיות לבצע דיקור מי שפיר מאוחר בשל התנגדות לבצע הפסקת היריון מאוחרת.

מתי בכל זאת מתאים לעשות דיקור מי שפיר בשבוע 32?

ככלל, הנסיבות לכך צריכות להיות מיוחדות. למשל, במקרה בו נתגלה בבדיקת אולטרה סאונד מום שמעלה אפשרות לבעיה כרומוזומלית, אולם המום התגלה לאחר שבוע 23. מצב נוסף הוא כאשר ההיריון הינו "יקר" ולאובדן ההיריון משמעות חמורה יותר מה"רגיל" (למשל אצל זוג ללא ילדים, כשהאישה עברה את גיל 40 וההיריון הינו לאחר מספר ניסיונות הפריה וקיימת אפשרות שלא תוכל להתעבר שוב). סיטואציה נוספת הינה כאשר הזוג נחוש לבצע את הבדיקה, אולם רמת הסיכון לתסמונת אינה גבוהה ורמת החשש מאבדן ההיריון גבוהה מאשר הבעייתיות של דחיית הדיקור.

למה מבצעים דיקור מי שפיר מאוחר דווקא משבוע 32?

לאחר שבוע 23, אם יש סיבוך מהבדיקה מדובר בדרך כלל בלידה מוקדמת ולא בהפלה. ללידה מוקדמת ולפגות אשר עלולה לנבוע ממנה, משמעויות קשות מבחינת תחלואת הילוד. עם התקדמות שבועות ההיריון, התחלואה הולכת ופוחתת בממוצע, כאשר הסיכוי לסיבוכים קשים של פגות בשבוע 24 הינם גבוהים מאוד ויורדים עם הזמן, כך שהסיכון בשבוע 32 כבר נמוך משמעותית.

אילו הכנות יש לבצע בדיקור מי שפיר מאוחר?

יש לקבל זריקות להבשלת ריאות העובר, כך שאם יש סיבוך שמוביל ללידה מוקדמת, הפג נולד במצב טוב יותר. ישנן מספר צורות מתן של הטיפול. באחת הדרכים נותנים זריקה בין יומיים לשבוע לפני הדיקור וזריקה נוספת כעבור 24 שעות. כמו כן, רצוי לבקש (בתוספת תשלום) לבצע בדיקה מהירה, עבורה מתקבלת תשובה תוך 48-72 שעות ל- 5 כרומוזומים. זוהי תשובה חלקית אך מדויקת בדרך כלל.

לסיכום

בדיקת דיקור מי שפיר מאוחרת מתבצעת לעיתים יחסית רחוקות ובנסיבות מיוחדות. לפני החלטה על ביצוע הבדיקה, יש לבצע דיון עומק, אם אכן רצוי הדבר, או שעדיף לבצע דיקור מי שפיר סטנדרטי, בצורה הרגילה ובשליש השני של ההיריון.

לייבסיטי - בניית אתרים